Forum Ekonomia Uniwersytet Opolski Strona Główna Ekonomia Uniwersytet Opolski

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pozostałe pytania z ekonomiki środowiska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ekonomia Uniwersytet Opolski Strona Główna -> Procesy Rynkowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sebastian.w




Dołączył: 20 Gru 2007
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:19, 26 Maj 2008    Temat postu: Pozostałe pytania z ekonomiki środowiska

1. Z czym związane były zagrożenia, które pojawiły się w XX wieku i co przedstawia Karta Zdrowia Ziemi (10 podpunktów)? (5pkt)

KARTA ZDROWIA:

1) Okrywa leśna - Lasy tropikalne kurczą się w tempie 11 mln ha rocznie: w krajach uprzemysłowionych 31 mln ha uległo uszkodzeniu najwyraźniej w wyniku zanieczyszczeń powietrza oraz kwaśnych deszczy.
2) Gleby rolnicze- Roczne straty netto (po uwzględnieniu procesów glebotwórczych) szacuje się na 26 mld t.
3) Obszary pustynne- Niewłaściwe użytkowanie gruntów powoduje powiększanie się obszarów pustynnych o około 6 mln ha rocznie.
4) Jeziora- Tysiące jezior uprzemysłowionej ,,Północy" są biologicznie martwe; w tysiącach następnych życie zamiera.
5) Zasoby wody słodkiej- Udokumentowane zasoby wód podziemnych w części Afryki, w Chinach, w Indiach i w Ameryce Północnej kurczą się w wyniku poboru przekraczającego naturalne tempo odnawialności tych zasobów.
6) Różnorodność gatunkowa- Tempo łącznego wymierania gatunków zwierzęcych i roślinnych szacuje się obecnie na kilka tysięcy rocznie; jedna piąta wszystkich gatunków może zniknąć w ciągu najbliższych 20 lat.
7) Jakość wód gruntowych- W Stanach Zjednoczonych około 50 pestycydów zanieczyszcza wody gruntowe 32 stanów; około 2500 amerykańskich składowisk odpadów toksycznych wymaga detoksykacji; w skali świata rozległość skażeń nie jest znana.
Cool Klimat- Przewiduje się, że do roku 2050 średnia temperatura ziemi wzrośnie o 1,5- 4,5 stopni Celsjusza.
9) Poziom morza- Do roku 2100 przewiduje się podwyższenie tego poziomu o 1,4- 2,2 m.
10) Warstwa ozonu w górnej warstwie atmosferze- Powiększająca się „dziura” w ziemskiej powłoce ozonowej nad Antarktydą, każdej wiosny (która na półkuli południowej zaczyna się we wrześniu) sugeruje, że proces zanikania ozonu być może się rozpoczął.

2. Co zostało wymienione jako niepokojące trendy zmian w „ Świat w którym żyjemy. Trendy kształtujące naszą przyszłość”? Czym są wywołane te trendy i czym charakteryzuje się rozwój gospodarczy? (4 pkt)
W 1994 r. Worldwatch Institute opublikował kolejną pozycję pt.: "Świat, w którym żyjemy. Trendy kształtujące naszą przyszłość" W pracy tej przedstawiono szereg niepokojących trendów zmian: zanikanie warstwy ozonowej, ocieplanie się klimatu, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów, malejąca bioróżnorodność (wymieranie licznych gatunków), narastający deficyt wody słodkiej, malejący obszar upraw zbożowych przypadający na jednego mieszkańca. Wymienione trendy wywołane są niezrównoważonym rozwojem gospodarczym, który rozpoczął się z końcem XVIII w. w wyniku rewolucji naukowo-przemysłowej. Rozwój ten charakteryzuje się wykładniczym wzrostem szeregu parametrów. Żaden układ przyrodniczy nie może funkcjonować w dłuższym wymiarze czasu, jeśli utrzymują się trendy o charakterze wykładniczym. Doprowadza to do osiągnięcia apogeum, a następnie tendencji spadkowej.
3. W czym należy upatrywać przyczynę dotychczasowych niepowodzeń w programowaniu SD? Podaj dwa przykłady nowych możliwości i wyzwań które pojawiły się przed człowiekiem. (4pkt)
Przyczynę dotychczasowych niepowodzeń w propagowaniu SD upatrywać należy w tym, że próbowano dostosować nowe wyzwania do starego systemu myślenia, jaki obowiązuje w krajach Zachodu. Racjonalistyczno-mechanistyczny sposób myślenia uniemożliwia wcielanie założeń SD. Nie chcemy się jednak do tego przyznać i - na gruncie np. dotychczasowej ekonomii - próbujemy realizować założenia SD (zrównoważonego rozwoju). W dotychczasowych założeniach SD za małą uwagę zwracano na sprawy światopoglądu, na potrzeby rozwoju duchowego człowieka. Przed człowiekiem pojawiły się zupełnie nowe możliwości i wyzwania, z którymi nie stykał się w swej dotychczasowej historii. Przytoczyć tu można dwa przykłady:
- wzrost siły, jaką dysponuje człowiek,
- wzrost prędkości, z jaką może się poruszać człowiek.
4. Wzorce konsumpcji. ( 3 pkt)
Do XIX wieku konsumpcja nie zagrażała globalnym zasobom przyrody. Gwałtowny wzrost produkcji po rewolucji przemysłowej zmienił sytuację. Obecnie żyjemy pod przemożną presją: produkować więcej, zużywać więcej. Pojawiło się zjawisko konsumpcji nadmiernej, niepotrzebnej, szkodliwej dla środowiska. Konsumpcja napędzana jest fałszywymi wyznacznikami prestiżu społecznego. Społeczeństwa bogatych krajów przekroczyły już rozsądne granice konsumpcji. Jednocześnie przybywa ludzi żyjących poniżej minimum socjalnego. Jak stwierdza Agenda 21, „główną przyczyną trwającego pogarszania się środowiska Ziemi jest niezrównoważony model konsumpcji i produkcji, szczególnie w krajach uprzemysłowionych’. Jan Paweł II nazywa obecny czas cywilizacją spożycia, czyli konsumizmem. „Wszyscy z bliska obserwujemy smutne skutki tego ślepego poddania się czystej konsumpcji: przede wszystkim jakiś rażący materializm, przy równoczesnym radykalnym nienasyceniu” (encyklika Sollicitudo rei socialis). Problemy te były przedmiotem międzynarodowej konferencji „Zrównoważona produkcja i konsumpcja”, która odbyła się w dniach 6- 10 luty 1995 roku w Oslo, oraz sympozjum „Modele ekokonsumpcji” w dniach 15- 16 maja 1996 roku na KUL-u w Lublinie.
5. Jak można wyjść z narastającego kryzysu gospodarczego i społecznego (3 podpunkty)? (2 pkt)
Wyjście z narastającego obecnie kryzysu gospodarczego i społecznego jest możliwe poprzez:
· Ograniczenie pragnień posiadania dóbr materialnych poprzez wyrobienie wstrzemięźliwości i samo ograniczania się,
· Długotrwałe i wielokrotne użytkowanie poszczególnych dóbr trwałych, aż do ich całkowitego zużycia,
· Rozwój ekoprodukcji i ekokonsumpcji.

6. Założenia ekonomii ekologicznej (3 pkt).
Realizacja założeń SD na skalę globalną wymaga zasadniczych zmian w systemie ekonomii kapitalistycznej. Funkcjonujący obecnie model ekonomiczny, nastawiony wyłącznie na zysk, prowadzi do niszczenia i degradacji zasobów przyrody, a w konsekwencji warunków życia człowieka. Współczesna ekonomia nastawiona jest na nieustanny wzrost gospodarczy i maksymalizację konsumpcji. Efektem tych czynników są coraz większe koszty ekologiczne, społeczne, a także duchowe. Dotychczasowy system przypomina gigantyczną fabrykę, która pochłania coraz więcej surowców i energii, coraz więcej produkuje i pozostawia coraz więcej odpadów. Dzisiejsza ekonomia jest głęboko antropocentryczna. Zajmuje się problemem zaspakajania potrzeb tylko ludzkich. Zajmuje się tylko efektywnością procesów gospodarczych, nie uwzględniając skutków społecznych i przyrodniczych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
margolcia
Mariola Dudek



Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 240
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Opole/Jelenia Góra

PostWysłany: Pon 13:33, 26 Maj 2008    Temat postu:

właśnie dostałam e maila od mgr Dembickiej napisała ze obowiązują nam tylko te pytania co wam wcześniej wysłałam wiec nie macie co sie stresowac i tego co Sebastian napisał uczyć sie nie musicie:) na całe szczescie:) bo juz miałam podniesione ciśnienie jak dzis rano mi napisała ze oprócz tych pytan dołoży jeszcze 5 z rewferatu Kamila, ale udało mi sie ja przekonac ze nie zdązymy sie tego nauczyc.. wiec tylko te 14 pytan obowiązuje, kolo jutro o 9.10 w sali 50!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majkel
Michał Łukasiewicz



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 331
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ŁC

PostWysłany: Pon 15:07, 26 Maj 2008    Temat postu:

Ku*wa a mnie juz krew zalewa Evil or Very Mad

Dobrze, ze wyszlo jak wyszlo!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ekonomia Uniwersytet Opolski Strona Główna -> Procesy Rynkowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin